ochrona priorytetem

Posted on Maj 11, 2007

0


Każdy epoka w naszej historii, miała różne priorytety. Po II wojnie światowej ważne było odbudowywanie Polski, wypracowanie 1000% procent normy, wybudowanie Nowej Huty itp. Nikt nie zawracał sobie głowy środowiskiem. Podobnie na Zachodzie Europy, w Ameryce u podstawy rozwoju gospodarczego nie stała ochrona środowiska lecz dynamiczny rozwój przemysłu. Dzisiaj te bogate i rozwinięte Państwa mogą łożyć na ochronę środowiska, czym zajmują się między innymi z racji tego, że ich obywatele żyją na obszarach w dużej części zdegradowanych środowiskowo. Nie należy także zapominać, że polityka ekologiczna UE to doskonały instrument regulacyjny europejskich przedsięwzięć przemysłowych.

My mamy szczęście, że rozwój naszego Kraju przypada na czas, w którym ochrona środowiska naturalnego jest priorytetem. Edukacja ekologiczna prowadzona jest w szkołach począwszy od przedszkoli po studia wyższe. Unia Europejska troszczy się o dostęp obywateli do informacji o środowisku. Czego przykładem może być uruchamiany właśnie w Polsce Europejski Rejestr Emisji – PRTR. Mamy okazję aby rozwój naszego kraju szedł w parze z ekologią.
Wiedza środowiskowa wychodząca z edukacji ekologicznej w codziennym życiu pomoże nam żyć zgodnie z naturą, w zgodzie z obowiązującymi przepisami, o których znaczna część naszych rodaków nie ma pojęcia. Świadomy środowiskowo mieszkaniec naszego kraju nie będzie wywoził śmieci do lasu, nie będzie spalał butelek PET, zainstaluje w domu ogrzewanie elektryczne bądź gazowe, będzie segregował odpady, nie będzie ingerował w środowisko naturalne. Można by tak wymieniać bez końca.
Z drugiej strony będzie znał pojęcia takie jak: rewitalizacja, czysta energia, emisja dwutlenku węgla. W imię oszczędności drogiej energii elektrycznej wyłączy kilka żarówek, pranie będzie suszył na słońcu, a nie w suszarce elektrycznej, kupi samochód którego paliwem jest sprężony gaz ziemny. Oszczędzając na obłożonych wysokimi podatkami benzynie i energii elektrycznej nie będzie mówił że jest sknerą, lecz wręcz odwrotnie, powie że chroni środowisko naturalne.

Reklamy
Posted in: Bez kategorii