pakt energetyczny pakiet klimatyczny

Posted on Grudzień 3, 2008

0


Kilka słów prawdy o emisji co2, pakcie klimatycznym. Kto na tym zyska? Czyżby Rosja na sprzedaży gazu, czyżby polskie kopalnie zostaną zamknięte? Nie wiemy tego ale zanosi się na wielką porażkę polskiej dyplomacji.

Wiecie Państwo że rozporządzenie KPRU zostało opublikowane w listopadzie

Pakt ten forsują przede wszystkim Niemcy oraz Francja. Mają w tym swój interes, gdyż posiadając rozwiniętą energetykę jądrowa mogą bez uszczerbku gospodarczego zrezygnować z użytkowania węgla, spalanie którego powoduje największą emisję CO2.
Pakt Klimatyczny jest jeszcze projektem ale już teraz wynika z niego, że przyjęcie tak restrykcyjnych zapisów spowoduje, że Polska faktycznie straci suwerenność energetyczną gdyż aby uniknąć płacenia drakońskich kar za emisje CO2 powyżej limitu przyznanego przez Komisję Europejską, będzie musiała zrezygnować z użytkowania własnych zasobów węgla.
Pikanterii sprawia dodaje fakt, że przez ostatnie 15 lat, spośród wszystkich krajów europejskich, Polska w największym stopniu zredukowała emisję szkodliwych gazów. W protokole z Kioto przyjęto, że Polska do 2005 r. obniży emisję gazów cieplarnianych o 5% w stosunku do przyjętego za bazowy roku 1988. Polska wypełniła to zobowiązanie z olbrzymia nawiązką, redukując emisje szkodliwych gazów aż o 32%, osiągając równocześnie wzrost gospodarczy na poziomie ponad 60%.

Co na to kraje starej UE
W tym samym czasie, gdy Polska dokonywała tak znacznej redukcji emisji, te z państw "starej piętnastki" UE, które otrzymały środki pomocowe z Komisji Europejskiej, zwiększyły emisje gazów cieplarnianych do atmosfery o kilkadziesiąt procent, czego najlepszym przykładem jest Hiszpania (47.9%), Portugalia (41.0%), Grecja (23.9%) i Irlandia (22.7%).

Treść z sekcji code pochodzi z bloga zgadzam się z wieloma tezami przedstawionymi w tym artykule. Nie. popieram jednak Pana Byłego Ministra Szyszki, za to co zrobił za swojej kadencji

Reklamy
Posted in: 1, emisja