W Polsce pamiętamy braci Bielskich z innego powodu.

Posted on Styczeń 11, 2009

3


Bohaterskich braci Bielskich pamiętamy w Polsce z całkiem innego powodu.
Historia Polski z ostatnich 300 lat świadczy o tym, że w czasach zagrożenia, Żydzi zawsze stawali zawsze po stronie silniejszego, nawet jeśli szła za tym zdrada swoich sąsiadów i rodziny.
Jednym z najstarszych i najbardziej haniebnych epizodów 2 wojny była „pacyfikacja” wsi Naliboki, w powiecie Stołpce, województwo Nowogródek, miejscowości położone w środku Naliboków (Puszcza Nalibocka), obecnie część Białorusi.
Żydowscy partyzanci grabili polskich chłopów. W jednym ze swoich raportów, Bielski szczycił się, że jego jednostka zdobyła duże ilości zapasów: 200 ton ziemniaków, trzy tony kapusty, pięć ton buraków, pięć ton zboża, trzy tony mięsa i kiełbas tonę. (Boradyn, [tr. Armii Krajowej w Nowogródku i Wilnie regionów] (1941-1945) str. 80)
Wspólny sowiecko-żydowską atak na Naliboki w dniu 8-go maj-a 1943. Sto dwadzieścia osiem (128) niewinni cywile, w tym kobiet i dzieci, zginęli w haniebnym pogromie, który trwał prawie trzy godziny.
Konkluzja o bohaterach.
Polski Instytut Pamięci Narodowej (Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Łodzi) – prowadzi dochodzenie w sprawie heroicznych czynów Tuvia Bielski, Sholem Zorin i partyzantów w Naliboki.
Tewje Bielski po wojnie wyjechał do Palestyny, walczył tam w wojnie 1948 r. z Arabami. Następnie wyjechał do Nowego Jorku, gdzie do końca życia pracował jako taksówkarz. Zmarł w 1987 roku.

Reklamy
Posted in: 2 wojna