Polskie firmy straciły miliardy złotych na opieszałości rządu, ale cicho sza!

Posted on Czerwiec 25, 2009

0


Jak podają media i jak wielu z Was drodzy zainteresowani systemem handlu uprawnieniami do emisji.. wie …
Sprawa wyszła wyszła w praniu, kiedy okazało się, że jeszcze w lutym 2009 roku na kontach u krajowego administratora nie było uprawnień na lata 2008-2012, i co ? a no nic!
Nikt sobie tym głowy nie zaprzątał, ale firmy które posiadały nadwyżkę emisji dwutlenku węgla już tak. Posiadając wirtualne uprawnienia, nie można ich było sprzedać po 25 euro, za to można teraz w cenie około 15 Euro za tonę. Biorąc pod uwagę skalę i wielkość liczby emisji jaką firmy mogły zbyć a później … gdy cena spadnie odkupić.. okazuję się, że straciły krocie.
Na przykładzie małej instalacji łatwo to policzyć, typowa ciepłownia, małe miasto, limit przyznany około 20 tysięcy uprawnień rocznie, okres pięciu lat. daje to nam 100 000 jednostek uprawnień, które sprzedajemy za 25 euro za jednostkę.

Wychodzi nam kwota około 2 500 000 Euro, dziś kiedy cena spadła ( taki scenariusz był oczywisty, większa podaż niższa cena) odkupujemy 100 000 uprawnień do emisji za powiedzmy 14 Euro za tonę. Musimy wydać 1 400 000 Euro.

Zostaje nam na czysto ok 1 100 000 Euro, które można było spokojnie zarobić.
Ale nie zostaje nam bo uprawnień nie było fizycznie na kontach w KASHUE.

* – uprawnienia trzeba mieć na koncie w rejestrze na koniec roku kalendarzowego więc można spekulować.

* – nie opisuję tu więcej szczegółów dotyczących zasad jakie obowiązują w Systemie Handlu Emisjami, ponieważ brak mi na to czasu.

Pominąłem w obliczeniach prowizję która jest znaczna przy sprzedaży i zakupie a wyniosła by około kilkunastu eurocentów od tony.

Polskie firmy straciły miliardy złotych. Wczoraj wg danych Pravda Capital cena praw do emisji tony CO2 wynosiła 10 euro. Osiem miesięcy temu było to 25 euro. Zakładając handel całą pulą, utrata przychodów sięga 3 mld euro. Realnie to ok. 0,5 mld euro, bo np. energetyka nie miałaby nadwyżek emisji. – W Polsce zarobi na nich 5 proc. emitentów CO2, którzy podpisali kontrakty długoterminowe, gdy ceny były wysokie – tłumaczy Marta Górecka z Pravda Capital.

cytat z ciekawego artykułu zamieszonego w wnp.pl

update: To nie są wirtualne pieniądze milion euro ulicą nie chodzi, tym bardziej, że podany przeze mnie przykład dotyczył, małej instalacji.

Reklamy
Otagowane: ,
Posted in: 1, carbon, climate change, co2