Eta Wróbel

Posted on Grudzień 12, 2011

0


Urodzonya 28 grudnia 1918 w Lokov, Polska, Eta Wróbel był jedynym dzieckiem w rodzinie dziesięciu przetrwać Holocaust. W młodości była wolnym duchem, który przeciwstawił się władzy. Jak ujął to Eta była „rodzi się wojownikiem.” Jej ojciec, członek polskiego podziemia, nauczył ją znaczenie pomagania ludziom, bez względu na okoliczności.

Na początku 1940, Eta rozpoczęła pracę jako urzędnik w agencji zatrudnienia. Wkrótce zaczął jej opór poprzez tworzenie fałszywych dokumentów tożsamości dla Żydów. W październiku 1942 roku getto zostało zlikwidowane ETA i Żydzi zostali zmuszeni do obozów koncentracyjnych.
W okresie przejściowym, Eta i jej ojciec uciekł do lasu.

Życie w lasach Lokov był bardzo zdradliwe. Eta pomagał organizować wyłącznie żydowskiego oddziału partyzanckiego blisko osiemdziesiąt osób. Jej jednostki ukradł większość dostaw, spał w ciasnych pomieszczeniach, a nie mieli dostępu do pomocy medycznej. W pewnym momencie Eta został postrzelony w nogę i wykopał pocisk z jej nogę nożem. Urządzenie ustawić kopalni utrudniać niemieckiego ruchu i odcięcie dróg zaopatrzenia. W przeciwieństwie do pozostałych siedmiu kobiet w jednostce, Eta odmówiła gotowania. Jej dynamiczną osobowość i umiejętności wojskowe prawo tego wyjątku.
Była aktywna na misje z mężczyzn i podjęła ważne decyzje strategiczne.

W 1944 roku, kiedy Niemcy opuścili Lokov, Eta wyszedł z ukrycia i został poproszony do burmistrza swojego miasta. Wkrótce po tym, Eta spełnione Henry, mąż się. Pobrali się 20 grudnia 1944 roku. W 1947 roku Eta i Henry przeniósł się do Stanów Zjednoczonych. One obecnie mieszkają w New Jersey i ma troje dzieci i dziewięcioro wnuków. Eta podsumowuje jej heroicznych lat z partyzantów, mówiąc po prostu: „Największy opór, że mogliśmy zrobić do Niemców, aby przeżyć.”

Eta zmarła 26 maja 2008 roku w swoim domu w stanie Nowy Jork.

Reklamy
Posted in: 2 wojna