Rae Kushner

Posted on Grudzień 12, 2011

0


Urodzona 27 lutego 1923 roku, Rae Kushner była drugim najstarszym z czworga dzieci w Nowogródku, Polska. Miasto miało kwitnącej ludności żydowskiej, w tym ponad połowę miasta 12.000 mieszkańców.

W 1939 Nowogródku została załączona do ZSRR (obecnie Białoruś). Życie w czasach ZSRR była oszałamiająca, choć Rosjanie zabrali działalności Kushner i domu.

Wszystko to zmieniło się w 1941 roku, gdy hitlerowskie Niemcy napadły. Wielu Żydów w Nowogródku został ostrzeżony o masowe zabójstwa, ale niewielu wierzyło, że Niemcy prowadzić takie okrucieństwa.

W obozie pracy Rae mieszkała w mieście gmachu sądu z rodziną i prawie
około 600 innych Żydów. W obozie pracy był jednym masakry, gdy matka Rae i siostra zginęli 7 maja 1943.

Wkrótce Rae, jej ojciec i młodsza siostra były wśród zaledwie 300 Żydów po lewej stronie. Od połowy maja 1943 roku, pozostałych Żydów wykopał 600-metrowy tunel w nocy, przy użyciu specjalnego narzędzia wykonane w warsztatach, i ukrywanie brudu w ścianach budynków.

Uciekinierów spotkali się z ogniem, ciemności i dezorientacji na wyłaniający się z tunelu. 170 przetrwało 250, która uciekła. Brat Rae stracił okulary w tunelu, a znalazł się wśród wielu Żydów zabitych.
Kobieta, którą Rae wiedział zgodził się chronić ich przez tydzień. Wkrótce potem oddział partyzancki Tuvia Bielskiego uratował uciekinierów – Rae i jej rodziny dołączył do oddziału partyzanckiego, mieszkający w Nalibokach las i okoliczne lasy z 1.200 Żydów.

Rae regularnie straż na obóz Bielskiego. Ona często gotowane do obozu, co odmiany ziemniaków, zup i małe kawałki chleba.

Podczas gdy w partyzantów, Rae ponowne połączenie z Joseph Kushner, którego znała przed wojną i po wojnie została jego żoną. W obozie Bielskiego został wyzwolony przez wojska rosyjskie w lipcu 1944 roku. Rae i Józefa będzie jedną z wielu par w celu znalezienia miłości i partnerstwa w lesie. Pobrali się w sierpniu 1945 roku.

Po zakończeniu wojny, Rae wróciła do Nowogródku, okazuje się, że całe miasto zostało zniszczone. Rae mieszkała z siostrą, ojciec i męża w obozie wysiedlonych osób we Włoszech przez trzy lata, gdzie urodziła się jej córka Linda. W 1949 roku przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie miał dwóch synów, Murray i Charles i córka Esther.

Chociaż Rae zmarła w 2004 roku, jej imię żyje w znaczenie dzisiaj.Rae Kushner jesziwy High School w Livingston, New Jersey jest jednym z najbardziej prestiżowych szkół żydowskich na wschodnim wybrzeżu, z ponad 850 studentów, uczących się.

Reklamy
Posted in: 1, 2 wojna